Dvě prestižní Ceny Wernera von Siemense pro MUNI

Na lékařskou fakultu a fakultu informatiky letos putuje významné ocenění, které má motivovat talenty z řad studentů a výzkumníků, upevňovat pozitivní vztah k vědě a vyzdvihnout práci pedagogů. Výší finančních odměn patří soutěž mezi nejvýznamnější v ČR.

Laureáti ceny Wernera von Siemense.

Ve středu večer byly předány Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v několika kategoriích.

V kategorii nejlepší disertační práce 2023 zvítězili Kateřina Snopková a její školitel David Šmajslékařské fakulty. Porota ocenila její práci s názvem Genomika bakteriocinogenních gammaproteobakterií a analýza nově popsaných bakteriocinů. Kateřina Snopková v práci identifikovala a charakterizovala nové bakteriociny – produkty bakterií, které dokážou ničit jiné bakterie. Výsledky její práce mají značný potenciál využití v praxi. Podařilo se jí totiž objevit antimikrobiální látky, které mají velmi zajímavé vlastnosti a jsou alternativou klasických antibiotik.

Ocenění v kategorii nejlepší disertační práce.

Třetí místo v kategorii nejlepší absolventská práce zabývající se Chytrou infrastrukturou a energetikou získali pro fakultu informatiky Stanislav Chren a Barbora Bühnová, která byla vedoucí jeho práce s názvem Multi-layered Reliability Analysis of Smart Grids.

Za cenu pro MUNI se dá považovat i ocenění za překonání překážek při studiu, které získala technička interaktivní výuky Simulačního centra lékařské fakulty a doktorandka Veronika Kamenská. Přestože trpí vrozenou zrakovou vadou a psychickým onemocněním, studuje na FEKT Vysokého učení technického v Brně.

Odborné poroty vybíraly z celkem 496 přihlášek, 20 oceněných si letos rozdělilo jeden milion korun. První příčku v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (6 oceněných), následuje Akademie věd ČR (5 oceněných) a Vysoké učení technické v Brně (3 ocenění), Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita (po 2 oceněních), Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (po 1 oceněném). Od začátku pořádání soutěže bylo mezi vítěze rozděleno 16,4 milionu korun.

„V šestadvacátém ročníku soutěže jsme ocenili zcela mimořádné práce a osobnosti,“ uvedl generální ředitel českého Siemensu Eduard Palíšek. „Nejde jen o vynikající zpracování, ale především o témata vítězných prací, která se zaměřují na palčivé problémy lidstva. Další ročník soutěže jasně ukázal, že studenti, stejně jako pedagogové našich vysokých škol, dosahují výsledků srovnatelných se světovou špičkou,“ dodal Palíšek.

O soutěži Cena Wernera von Siemense

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 26 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 60 odborníků, zástupců akademické obce a neziskových organizací. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.